Sírkert, temető és nemzeti panteon Budapest szívében: a NÖRI-füzetek második számából nem csak a Fiumei úti sírkert páratlan másfél évszázada ismerhető meg, hanem egyben a magyar történelem egymást váltó korszakai is. Köztemető és nemzeti nagyság, hatalmas park és csendes kegyelet.
A nemzet nagyjai számára létrehozott sírkert gondolatát Széchenyi István vetette fel. A sírkert a 19. század közepén Pest köztemetőjeként nyílt meg, majd a század végére Magyarország legrangosabb kegyeleti helyévé, „magyar Père-Lachaise”-zé vált. Itt áll többek között Batthyány Lajos, Deák Ferenc és Kossuth Lajos mauzóleuma, ez utóbbi Magyarország legnagyobb síremléke. A temető sírhelyei közül több mint másfél ezer érdemelte ki a magyar történelem és kultúra kiemelkedő alakjainak országszerte fellelhető nyugvóhelyeit egyesítő jogi védelmet, vagyis a nemzeti sírkertbe sorolást.
A sírkert voltaképp egy nyitott, szabadtéri történelemkönyv, amely a modernkori Magyarországról mesél. A síremlékek jelentős része fontos művészeti emlék, híres szobrászok alkotása. A nagy kiterjedésű sírkert ugyanakkor Budapest zöldfelületi rendszerének szerves része, gazdag élővilágával parkként is élményt nyújt a látogatónak.
Több mint temető.