február
7
csütörtök
100 évvel ezelőtt ezen a napon halt meg Senyei Károly (1854–1919) szobrászművész, kinek számos alkotása vált meghatározó díszévé Budapest közismert köztereinek és épületeinek.
Monumentális műve Hauszmann Alajos tervei szerint a millenniumra épült Igazságügyi Palota épületének több mint negyven méter magasságban elhelyezett oromzati szobordíszítménye, a háromfogatú diadalszekeret hajtó géniusz, a Triga. Az idők viharaiban megrongálódott szobor teljes restaurálására az 1990-es években került sor. A nagy kihívásokat jelentő munka kezdetén különös meglepetés érte a szakembereket; a szekérben két leforrasztott hengert találtak. Az egyik egy fotót tartalmazott az Igazságügyi Palota épületéről és egy kézírásos papírlapot a diadalszekér elkészültének történetéről. A másik hengert 1951-ben helyezték el, amikor állagmegóvási munkálatokat végeztek a szobron. A géppel írt levél a Párt kulturális forradalomban betöltött szerepét méltatta.
A 6x4 méteres talapzaton álló 5 tonnás, vörösrézlemezből készült alkotás nem csak méretével tűnt ki korának szobrászdíszítményei közül, hanem a kompozíció maga sem volt szokványos. A hazai épületszobrászatnak ez volt az első diadalszekeres ábrázolása, ráadásul a lovak számát tekintve a szobrász háromlovas szekeret, azaz trigát tervezett, a külföldön már ismert négylovas példák helyett. Senyei a szobor készítése előtt Rómába utazott, hogy a klasszikus szobrokat tanulmányozza készülő alkotásához. A ló figurák modelljét pedig az első városligeti állandó cirkusz, a Wulff-Circus Társulat legszebb lovai közül választhatta ki. Az elkészült műalkotást végső elhelyezése előtt közszemlén mutatták be, ahol több ezer érdeklődő tekintette meg.
A kiváló tehetségű szobrász közismert alkotásai többek között a millenniumi emlékmű István és II. András király szobrai, a Szent István bazilika bejárata feletti fehér márvány Szent István dombormű. Senyei Károlyhoz köthetőek a nagykörút egyik legimpozánsabb épületének a New York palotának szobordíszei, a Budapesti Műszaki Egyetem központi épületének bejáratánál álló négy egyetemi kart megtestesítő nőalakjai, a Budai Palota Oroszlános udvarában a Háború és Béke, a dunai homlokzat előtti teraszon a Halászó gyerekek kútja valamint a Vigadó téren álló Vízcsorgató gyermekek kútja is. A Fiumei úti sírkertben ő készítette Csiky Gergely síremlékét.
Senyei Károly szintén a Fiumei úti sírkertben nyugszik, nyughelye a nemzeti sírkert részeként védett.